No, non, niet, όχι,不, خیر, , ghobe
….w każdym języku, „nie” może być jednym z najtrudniejszych słów do powiedzenia.

Są jednak chwile, kiedy musimy powiedzieć „tak” dla „nie”. „Nie” przywraca kontrolę, a tym samym umożliwia wyznaczanie granic.

To wszystko prawda, ale faktem jest, że jest wiele osób, które nie czują się komfortowo mówiąc „nie”. Odpowiedz na poniższe pytania, aby ustalić, czy należysz do tej grupy:

  • Czy obawiasz się odrzucenia?
  • Czy stawiasz siebie na ostatnim miejscu?
  • Czy zdarza Ci się zgadzać z czymś, gdy tak naprawdę się z tym nie zgadzasz?
  • Czy jesteś kameleonem skłonnym do zmian, aby zadowolić innych?
  • Czy zrobisz wszystko, co w twojej mocy, aby inni byli zadowoleni?
  • Czy bywasz nadmiernie ugodowy/a dla przyjaciół, rodziny i znajomych?
  • Czy myśl o konflikcie cię niepokoi?
  • Czy obniżyłeś poziom innych cech charakteru, takich jak asertywność i bezpośredniość?

Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi „tak”, jeśli dobrze opisują one twój styl funkcjonowania, to rozsądne jest wnioskowanie, że jesteś osobą w najwyższym stopniu lubiącą ludzi. Wyobraź sobie sytuację, w której ktoś prosi cię o zrobienie czegoś.

Teraz wyobraź sobie, że mówisz „nie” stanowczo, ale grzecznie. Skieruj swoją uwagę na swoje ciało i zacznij poszukiwać oznak napięcia. Czy czujesz napięcie w swoim brzuchu? Czy jest ci gorąco? Czy twój oddech stał się płytszy? To kolejne potwierdzenie, że mówienie „nie” może być dla Ciebie trudne.

Och, nie.

'Nie’ napawa niektórych ludzi lękiem, innych poczuciem winy, a jeszcze innych wstydem. 'Nie’ może oznaczać utratę twarzy. Dla niektórych powiedzenie 'tak’ jest kwestią honoru. Oczywiście, że to zrobię. A czy ty…? Jak najbardziej. Potrzebuję tego sprawozdania do jutra. Czy to wykonalne? Tak, absolutnie. Będzie dla ciebie gotowe na wczoraj (!).

Niezdolność do powiedzenia „nie” wynika częściowo z pragnienia zadowolenia innych, a częściowo z obawy. Jeśli powiem, że nie mogę czegoś zrobić, czy nie zawiodę innych i siebie?

Powiedzenie „nie” może oznaczać dla ciebie, że nie będziesz już postrzegany jako ten pomocny, miły, jako wzór. Może być tak, że zadowalanie ludzi stało się kluczową częścią twojej tożsamości już w dzieciństwie. Nie jest wykluczone, że większą część swojego życia spędziłeś na definiowaniu swojego poczucia własnej wartości poprzez to, co myślą inni.

Natura i wychowanie

Skąd ta niechęć do mówienia „nie”? Niewątpliwie odpowiedź leży w skomplikowanym zagadnieniu natury i wychowania. Cecha uszczęśliwiania ludzi nie jest genem, ale prawdą jest, że pewne skłonności można odziedziczyć po rodzicach.
Wychowanie też odgrywa swoją rolę. Twoja rodzina może być rodziną, dla której poświęcenie i stawianie innych na pierwszym miejscu jest ważne, i mogło to być wpajane tobie od dzieciństwa. I nie można kwestionować, że wzajemne oddziaływanie odziedziczonego temperamentu i środowiska nieustannie przekształca osobowość.

Podejście Luminy Learning

Mówiąc językiem Luminy, jest bardzo prawdopodobne, że uzyskasz wysoki wynik w ugodowości. Będziesz troszczył się o innych, będziesz dążył do harmonii za wszelką cenę, będziesz zgodny i uczynny do granic możliwości. Nie oznacza to, że cechy te nie są wartościowe. Bez wątpienia są. Problemy pojawiają się wtedy, gdy z jakiegoś powodu dochodzi do przesadzania z nimi. Na przykład, bycie empatycznym jest pożądane i rzeczywiście wielu osobom brakuje empatii, ale w chwilach stresu, empatia może szybko doprowadzić do tego, że będziesz emocjonalnie rozciągnięty do granic wytrzymania. My w Luminie Learning nazywamy to nadmiernym rozciągnięciem lub przesadzaniem.

Mówienie „nie” jest ważne z wielu powodów, a głównym z nich jest to, że daje kontrolę nad własnym losem. Jeśli jesteś gotów do mówienia „nie”, gdy zajdzie taka potrzeba, jeśli możesz powiedzieć „to za wiele”, poczujesz się lepiej ze sobą, wyślesz jasny komunikat swoim współpracownikom, że nie jesteś „popychadłem” i uwolnisz czas, aby skoncentrować się na tym, co ważne.

Jeśli jednak twoją domyślną odpowiedzią będzie „tak” na wszystko, wtedy poczujesz się bezsilny, będziesz jedynie igraszką dla żądań innych ludzi. To z kolei zabierze ci czas, jaki masz na swoją pracę, nasili stres i zada cios twojemu zdrowiu psychicznemu. Czy więc „nie” jest ważne? Tak.


Poznaj naszą globalną społeczność

Lumina Learning to globalna społeczność wykwalifikowanych ekspertów i praktyków działających w ponad 40 krajach na całym świecie.

Znajdź najbliższego eksperta

Lumina Learning to globalna społeczność wykwalifikowanych ekspertów i praktyków działających w ponad 40 krajach na całym świecie.